event burgee venue burgee

Wednesday Night Summer Series 2016

NYC PHYC

Results as of 21:13 on August 20, 2014

Contents

1 Division

Sailed:7, Discards:2, To count:5, To qualify:3, Ratings:PY, Entries:9, Scoring system:Appendix A
Rank Fleet Division Boat Class SailNo HelmName Club PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 Total Nett
1st PY 1 Inca Hunter Impala Fred Fisher NYC 964   5.0 11.0 DNC 1.0   4.0 1.0 1.0 1.0   24.0 8.0
2nd PY 1 Maelstrom Doug NYC 934   3.0 1.0 2.0   3.0 2.0 2.0 4.0   17.0 10.0
3rd PY 1 Partisan Sigma 33 5690 Dan Lewis NYC 928   2.0 3.0 7.0   1.0 5.0 3.0 2.0   23.0 11.0
4th PY 1 Ghengis Khan Westerly GK24 7104 Phil Leggett NYC 1030   11.0 DNC 5.0 3.0   2.0 4.0 11.0 DNC 6.0   42.0 20.0
5th PY 1 Trissie Hunter Impala 9566 Bob Blacksall PYC 964   6.0 2.0 5.0   5.0 3.0 6.0 11.0 DNC   38.0 21.0
6th PY 1 Valkyrie SB20 Richard NYC 901   4.0 11.0 DNC 4.0   6.0 6.0 7.0 3.0   41.0 23.0
7th PY 1 Selukwe Andrew Humble PHYC 949   7.0 6.0 9.0   8.0 7.0 5.0 5.0   47.0 30.0
8th PY 1 Jimminy Cricket John Williams NYC 964   1.0 4.0 6.0   11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC   55.0 33.0
9th PY 1 Aloha   PHYC 939   8.0 7.0 8.0   7.0 8.0 4.0 8.0 DNF   50.0 34.0

2 Division

Sailed:7, Discards:2, To count:5, To qualify:3, Ratings:PY, Entries:9, Scoring system:Appendix A
Rank Fleet Division Boat Class SailNo HelmName Club PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 Total Nett
1st PY 2 Picante Westerly Regatta 12 Peter Lefeure NYC 1140   7.0 6.0 1.0   1.0 1.0 1.0 1.0   18.0 5.0
2nd PY 2 Cinnbar GK 29   1020   1.0 1.0 6.0   2.0 2.0 3.0 2.0   17.0 8.0
3rd PY 2 Swan Song MG Spring 25 153 Andrew Scott PHYC 1065   3.0 5.0 8.0   4.0 4.0 2.0 4.0   30.0 17.0
4th PY 2 Sea Gypsy   PHYC 991   5.0 4.0 3.0   3.0 3.0 8.0 DNF 7.0   33.0 18.0
5th PY 2 Cirdan John Thomson NYC 1078   4.0 3.0 5.0   6.0 5.0 11.0 DNC 3.0   37.0 20.0
6th 2 Gelignite GK 24 3529   1021   6.0 7.0 4.0   5.0 6.0 4.0 6.0   38.0 25.0
7th PY 2 Acerra   NYC 1079   2.0 2.0 2.0   11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC   50.0 28.0
8th PY 2 Spindrift Bavaria 31   NYC 995   8.0 8.0 7.0   11.0 DNC 8.0 5.0 8.0   55.0 36.0
9th PY 2 Sundowner   1078   11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC   7.0 7.0 8.0 DNF 5.0   60.0 38.0

R1 - 1 Division

Start:Start 1, Finishes:Elapsed time
Rank Fleet Division Boat Class SailNo HelmName Club PY Place Points
PY 1 Inca Hunter Impala Fred Fisher NYC 964  
PY 1 Maelstrom Doug NYC 934  
PY 1 Partisan Sigma 33 5690 Dan Lewis NYC 928  
PY 1 Ghengis Khan Westerly GK24 7104 Phil Leggett NYC 1030  
PY 1 Trissie Hunter Impala 9566 Bob Blacksall PYC 964  
PY 1 Valkyrie SB20 Richard NYC 901  
PY 1 Selukwe Andrew Humble PHYC 949  
PY 1 Jimminy Cricket John Williams NYC 964  
PY 1 Aloha   PHYC 939  

R2 - 1 Division

Start:Start 1, Finishes:Elapsed time
Rank Fleet Division Boat Class SailNo HelmName Club PY Elapsed Corrected Points
1 PY 1 Jimminy Cricket John Williams NYC 964 1.36.47 1.40.24 1.0
2 PY 1 Partisan Sigma 33 5690 Dan Lewis NYC 928 1.33.13 1.40.27 2.0
3 PY 1 Maelstrom Doug NYC 934 1.34.11 1.40.50 3.0
4 PY 1 Valkyrie SB20 Richard NYC 901 1.31.58 1.42.04 4.0
5 PY 1 Inca Hunter Impala Fred Fisher NYC 964 1.40.29 1.44.14 5.0
6 PY 1 Trissie Hunter Impala 9566 Bob Blacksall PYC 964 1.41.48 1.45.36 6.0
7 PY 1 Selukwe Andrew Humble PHYC 949 1.42.18 1.47.48 7.0
8 PY 1 Aloha   PHYC 939 1.41.33 1.48.09 8.0
9 PY 1 Ghengis Khan Westerly GK24 7104 Phil Leggett NYC 1030 DNC   11.0

R3 - 1 Division

Start:Start 1, Finishes:Elapsed time
Rank Fleet Division Boat Class SailNo HelmName Club PY Elapsed Corrected Points
1 PY 1 Maelstrom Doug NYC 934 105.38 1.53.06 1.0
2 PY 1 Trissie Hunter Impala 9566 Bob Blacksall PYC 964 110.52 1.55.00 2.0
3 PY 1 Partisan Sigma 33 5690 Dan Lewis NYC 928 107.52 1.56.14 3.0
4 PY 1 Jimminy Cricket John Williams NYC 964 113.19 1.57.33 4.0
5 PY 1 Ghengis Khan Westerly GK24 7104 Phil Leggett NYC 1030 122.11 1.58.37 5.0
6 PY 1 Selukwe Andrew Humble PHYC 949 122.50 2.09.26 6.0
7 PY 1 Aloha   PHYC 939 127.05 2.15.20 7.0
8 PY 1 Inca Hunter Impala Fred Fisher NYC 964 DNC   11.0
8 PY 1 Valkyrie SB20 Richard NYC 901 DNC   11.0

R4 - 1 Division

Start:Start 1, Finishes:Elapsed time
Rank Fleet Division Boat Class SailNo HelmName Club PY Elapsed Corrected Points
1 PY 1 Inca Hunter Impala Fred Fisher NYC 964 1.22.39 1.25.44 1.0
2 PY 1 Maelstrom Doug NYC 934 1.23.12 1.29.05 2.0
3 PY 1 Ghengis Khan Westerly GK24 7104 Phil Leggett NYC 1030 1.31.49 1.29.09 3.0
4 PY 1 Valkyrie SB20 Richard NYC 901 1.20.25 1.29.15 4.0
5 PY 1 Trissie Hunter Impala 9566 Bob Blacksall PYC 964 1.28.41 1.32.00 5.0
6 PY 1 Jimminy Cricket John Williams NYC 964 1.30.10 1.33.32 6.0
7 PY 1 Partisan Sigma 33 5690 Dan Lewis NYC 928 1.28.46 1.35.39 7.0
8 PY 1 Aloha   PHYC 939 1.32.36 1.38.37 8.0
9 PY 1 Selukwe Andrew Humble PHYC 949 1.35.02 1.40.08 9.0

R5 - 1 Division

Start:Start 1, Finishes:Elapsed time
Rank Fleet Division Boat Class SailNo HelmName Club PY Place Points
PY 1 Inca Hunter Impala Fred Fisher NYC 964  
PY 1 Maelstrom Doug NYC 934  
PY 1 Partisan Sigma 33 5690 Dan Lewis NYC 928  
PY 1 Ghengis Khan Westerly GK24 7104 Phil Leggett NYC 1030  
PY 1 Trissie Hunter Impala 9566 Bob Blacksall PYC 964  
PY 1 Valkyrie SB20 Richard NYC 901  
PY 1 Selukwe Andrew Humble PHYC 949  
PY 1 Jimminy Cricket John Williams NYC 964  
PY 1 Aloha   PHYC 939  

R6 - 1 Division

Start:Start 1, Finishes:Elapsed time
Rank Fleet Division Boat Class SailNo HelmName Club PY Elapsed Corrected Points
1 PY 1 Partisan Sigma 33 5690 Dan Lewis NYC 928 1.54.20 2.03.12 1.0
2 PY 1 Ghengis Khan Westerly GK24 7104 Phil Leggett NYC 1030 2.13.48 2.09.54 2.0
3 PY 1 Maelstrom Doug NYC 934 2.01.38 2.10.14 3.0
4 PY 1 Inca Hunter Impala Fred Fisher NYC 964 2.07.20 2.12.05 4.0
5 PY 1 Trissie Hunter Impala 9566 Bob Blacksall PYC 964 2.09.07 2.13.56 5.0
6 PY 1 Valkyrie SB20 Richard NYC 901 2.04.19 2.17.59 6.0
7 PY 1 Aloha   PHYC 939 2.09.37 2.18.02 7.0
8 PY 1 Selukwe Andrew Humble PHYC 949 2.11.29 2.18.33 8.0
9 PY 1 Jimminy Cricket John Williams NYC 964 DNC   11.0

R7 - 1 Division

Start:Start 1, Finishes:Elapsed time
Rank Fleet Division Boat Class SailNo HelmName Club PY Elapsed Corrected Points
1 PY 1 Inca Hunter Impala Fred Fisher NYC 964 87.30 1.30.46 1.0
2 PY 1 Maelstrom Doug NYC 934 88.08 1.34.22 2.0
3 PY 1 Trissie Hunter Impala 9566 Bob Blacksall PYC 964 91.18 1.34.43 3.0
4 PY 1 Ghengis Khan Westerly GK24 7104 Phil Leggett NYC 1030 98.13 1.35.21 4.0
5 PY 1 Partisan Sigma 33 5690 Dan Lewis NYC 928 89.28 1.36.24 5.0
6 PY 1 Valkyrie SB20 Richard NYC 901 89.09 1.38.57 6.0
7 PY 1 Selukwe Andrew Humble PHYC 949 94.02 1.39.05 7.0
8 PY 1 Aloha   PHYC 939 95.48 1.42.01 8.0
9 PY 1 Jimminy Cricket John Williams NYC 964 DNC   11.0

R8 - 1 Division

Start:Start 1, Finishes:Elapsed time
Rank Fleet Division Boat Class SailNo HelmName Club PY Elapsed Corrected Points
1 PY 1 Inca Hunter Impala Fred Fisher NYC 964 1.19.29 1.22.27 1.0
2 PY 1 Maelstrom Doug NYC 934 1.20.27 1.26.08 2.0
3 PY 1 Partisan Sigma 33 5690 Dan Lewis NYC 928 1.22.28 1.28.52 3.0
4 PY 1 Aloha   PHYC 939 1.25.43 1.31.17 4.0
5 PY 1 Selukwe Andrew Humble PHYC 949 1.30.10 1.35.01 5.0
6 PY 1 Trissie Hunter Impala 9566 Bob Blacksall PYC 964 1.32.38 1.36.06 6.0
7 PY 1 Valkyrie SB20 Richard NYC 901 1.26.52 1.36.25 7.0
8 PY 1 Ghengis Khan Westerly GK24 7104 Phil Leggett NYC 1030 DNC   11.0
8 PY 1 Jimminy Cricket John Williams NYC 964 DNC   11.0

R9 - 1 Division

Start:Start 1, Finishes:Elapsed time
Rank Fleet Division Boat Class SailNo HelmName Club PY Elapsed Corrected Points
1 PY 1 Inca Hunter Impala Fred Fisher NYC 964 90.09 1.33.31 1.0
2 PY 1 Partisan Sigma 33 5690 Dan Lewis NYC 928 90.57 1.38.00 2.0
3 PY 1 Valkyrie SB20 Richard NYC 901 89.02 1.38.49 3.0
4 PY 1 Maelstrom Doug NYC 934 94.58 1.41.41 4.0
5 PY 1 Selukwe Andrew Humble PHYC 949 106.01 1.51.43 5.0
6 PY 1 Ghengis Khan Westerly GK24 7104 Phil Leggett NYC 1030 115.54 1.52.31 6.0
7 PY 1 Aloha   PHYC 939 DNF   8.0
8 PY 1 Trissie Hunter Impala 9566 Bob Blacksall PYC 964 DNC   11.0
8 PY 1 Jimminy Cricket John Williams NYC 964 DNC   11.0

R10 - 1 Division

Start:Start 1, Finishes:Elapsed time
Rank Fleet Division Boat Class SailNo HelmName Club PY Place Points
PY 1 Inca Hunter Impala Fred Fisher NYC 964  
PY 1 Maelstrom Doug NYC 934  
PY 1 Partisan Sigma 33 5690 Dan Lewis NYC 928  
PY 1 Ghengis Khan Westerly GK24 7104 Phil Leggett NYC 1030  
PY 1 Trissie Hunter Impala 9566 Bob Blacksall PYC 964  
PY 1 Valkyrie SB20 Richard NYC 901  
PY 1 Selukwe Andrew Humble PHYC 949  
PY 1 Jimminy Cricket John Williams NYC 964  
PY 1 Aloha   PHYC 939  

R1 - 2 Division

Start:Start 1, Finishes:Elapsed time
Rank Fleet Division Boat Class SailNo HelmName Club PY Place Points
PY 2 Picante Westerly Regatta 12 Peter Lefeure NYC 1140  
PY 2 Cinnbar GK 29   1020  
PY 2 Swan Song MG Spring 25 153 Andrew Scott PHYC 1065  
PY 2 Sea Gypsy   PHYC 991  
PY 2 Cirdan John Thomson NYC 1078  
2 Gelignite GK 24 3529   1021  
PY 2 Acerra   NYC 1079  
PY 2 Spindrift Bavaria 31   NYC 995  
PY 2 Sundowner   1078  

R2 - 2 Division

Start:Start 1, Finishes:Elapsed time
Rank Fleet Division Boat Class SailNo HelmName Club PY Elapsed Corrected Points
1 PY 2 Cinnbar GK 29   1020 1.30.50 1.29.03 1.0
2 PY 2 Acerra   NYC 1079 1.38.24 1.31.12 2.0
3 PY 2 Swan Song MG Spring 25 153 Andrew Scott PHYC 1065 1.39.11 1.33.08 3.0
4 PY 2 Cirdan John Thomson NYC 1078 1.40.47 1.33.29 4.0
5 PY 2 Sea Gypsy   PHYC 991 1.32.47 1.33.38 5.0
6 2 Gelignite GK 24 3529   1021 1.39.53 1.37.50 6.0
7 PY 2 Picante Westerly Regatta 12 Peter Lefeure NYC 1140 1.53.47 1.39.49 7.0
8 PY 2 Spindrift Bavaria 31   NYC 995 1.39.57 1.40.27 8.0
9 PY 2 Sundowner   1078 DNC   11.0

R3 - 2 Division

Start:Start 1, Finishes:Elapsed time
Rank Fleet Division Boat Class SailNo HelmName Club PY Elapsed Corrected Points
1 PY 2 Cinnbar GK 29   1020 88.04 1.26.20 1.0
2 PY 2 Acerra   NYC 1079 95.28 1.28.29 2.0
3 PY 2 Cirdan John Thomson NYC 1078 95.26 1.28.32 3.0
4 PY 2 Sea Gypsy   PHYC 991 93.58 1.34.49 4.0
5 PY 2 Swan Song MG Spring 25 153 Andrew Scott PHYC 1065 101.57 1.35.44 5.0
6 PY 2 Picante Westerly Regatta 12 Peter Lefeure NYC 1140 119.43 1.45.01 6.0
7 2 Gelignite GK 24 3529   1021 108.18 1.46.04 7.0
8 PY 2 Spindrift Bavaria 31   NYC 995 114.44 1.55.19 8.0
9 PY 2 Sundowner   1078 DNC   11.0

R4 - 2 Division

Start:Start 1, Finishes:Elapsed time
Rank Fleet Division Boat Class SailNo HelmName Club PY Elapsed Corrected Points
1 PY 2 Picante Westerly Regatta 12 Peter Lefeure NYC 1140 1.21.10 1.11.12 1.0
2 PY 2 Acerra   NYC 1079 1.21.10 1.15.13 2.0
3 PY 2 Sea Gypsy   PHYC 991 1.14.45 1.15.26 3.0
4 2 Gelignite GK 24 3529   1021 1.24.23 1.22.39 4.0
5 PY 2 Cirdan John Thomson NYC 1078 1.33.10 1.26.26 5.0
6 PY 2 Cinnbar GK 29   1020 1.28.13 1.26.29 6.0
7 PY 2 Spindrift Bavaria 31   NYC 995 1.28.03 1.28.30 7.0
8 PY 2 Swan Song MG Spring 25 153 Andrew Scott PHYC 1065 1.45.32 1.39.06 8.0
9 PY 2 Sundowner   1078 DNC   11.0

R5 - 2 Division

Start:Start 1, Finishes:Elapsed time
Rank Fleet Division Boat Class SailNo HelmName Club PY Place Points
PY 2 Picante Westerly Regatta 12 Peter Lefeure NYC 1140  
PY 2 Cinnbar GK 29   1020  
PY 2 Swan Song MG Spring 25 153 Andrew Scott PHYC 1065  
PY 2 Sea Gypsy   PHYC 991  
PY 2 Cirdan John Thomson NYC 1078  
2 Gelignite GK 24 3529   1021  
PY 2 Acerra   NYC 1079  
PY 2 Spindrift Bavaria 31   NYC 995  
PY 2 Sundowner   1078  

R6 - 2 Division

Start:Start 1, Finishes:Elapsed time
Rank Fleet Division Boat Class SailNo HelmName Club PY Elapsed Corrected Points
1 PY 2 Picante Westerly Regatta 12 Peter Lefeure NYC 1140 1.39.50 1.27.34 1.0
2 PY 2 Cinnbar GK 29   1020 1.30.42 1.28.55 2.0
3 PY 2 Sea Gypsy   PHYC 991 1.31.56 1.32.46 3.0
4 PY 2 Swan Song MG Spring 25 153 Andrew Scott PHYC 1065 1.40.59 1.34.49 4.0
5 2 Gelignite GK 24 3529   1021 1.48.54 1.46.40 5.0
6 PY 2 Cirdan John Thomson NYC 1078 1.56.27 1.48.01 6.0
7 PY 2 Sundowner   1078 1.58.49 1.50.13 7.0
8 PY 2 Acerra   NYC 1079 DNC   11.0
8 PY 2 Spindrift Bavaria 31   NYC 995 DNC   11.0

R7 - 2 Division

Start:Start 1, Finishes:Elapsed time
Rank Fleet Division Boat Class SailNo HelmName Club PY Elapsed Corrected Points
1 PY 2 Picante Westerly Regatta 12 Peter Lefeure NYC 1140 89.21 1.18.23 1.0
2 PY 2 Cinnbar GK 29   1020 81.49 1.20.13 2.0
3 PY 2 Sea Gypsy   PHYC 991 81.38 1.22.22 3.0
4 PY 2 Swan Song MG Spring 25 153 Andrew Scott PHYC 1065 88.44 1.23.19 4.0
5 PY 2 Cirdan John Thomson NYC 1078 95.14 1.28.21 5.0
6 2 Gelignite GK 24 3529   1021 93.38 1.31.42 6.0
7 PY 2 Sundowner   1078 99.49 1.32.36 7.0
8 PY 2 Spindrift Bavaria 31   NYC 995 99.36 1.40.06 8.0
9 PY 2 Acerra   NYC 1079 DNC   11.0

R8 - 2 Division

Start:Start 1, Finishes:Elapsed time
Rank Fleet Division Boat Class SailNo HelmName Club PY Elapsed Corrected Points
1 PY 2 Picante Westerly Regatta 12 Peter Lefeure NYC 1140 1.11.32 1.02.45 1.0
2 PY 2 Swan Song MG Spring 25 153 Andrew Scott PHYC 1065 1.11.32 1.07.10 2.0
3 PY 2 Cinnbar GK 29   1020 1.12.32 1.11.07 3.0
4 2 Gelignite GK 24 3529   1021 1.15.18 1.13.45 4.0
5 PY 2 Spindrift Bavaria 31   NYC 995 1.20.27 1.20.51 5.0
6 PY 2 Sea Gypsy   PHYC 991 DNF   8.0
6 PY 2 Sundowner   1078 DNF   8.0
8 PY 2 Cirdan John Thomson NYC 1078 DNC   11.0
8 PY 2 Acerra   NYC 1079 DNC   11.0

R9 - 2 Division

Start:Start 1, Finishes:Elapsed time
Rank Fleet Division Boat Class SailNo HelmName Club PY Elapsed Corrected Points
1 PY 2 Picante Westerly Regatta 12 Peter Lefeure NYC 1140 72.18 1.03.25 1.0
2 PY 2 Cinnbar GK 29   1020 68.13 1.06.53 2.0
3 PY 2 Cirdan John Thomson NYC 1078 78.13 1.12.33 3.0
4 PY 2 Swan Song MG Spring 25 153 Andrew Scott PHYC 1065 80.33 1.15.38 4.0
5 PY 2 Sundowner   1078 81.35 1.15.41 5.0
6 2 Gelignite GK 24 3529   1021 77.57 1.16.21 6.0
7 PY 2 Sea Gypsy   PHYC 991 79.10 1.19.53 7.0
8 PY 2 Spindrift Bavaria 31   NYC 995 96.08 1.36.37 8.0
9 PY 2 Acerra   NYC 1079 DNC   11.0

R10 - 2 Division

Start:Start 1, Finishes:Elapsed time
Rank Fleet Division Boat Class SailNo HelmName Club PY Place Points
PY 2 Picante Westerly Regatta 12 Peter Lefeure NYC 1140  
PY 2 Cinnbar GK 29   1020  
PY 2 Swan Song MG Spring 25 153 Andrew Scott PHYC 1065  
PY 2 Sea Gypsy   PHYC 991  
PY 2 Cirdan John Thomson NYC 1078  
2 Gelignite GK 24 3529   1021  
PY 2 Acerra   NYC 1079  
PY 2 Spindrift Bavaria 31   NYC 995  
PY 2 Sundowner   1078  

www.neylandyachtclub.org.uk

www.nycresults.co.uk

Sailwave Scoring Software 2.00 build 6
www.sailwave.com